27. 9. 2012

Steporis / Predvečer víkenduKeď vstúpil do garzónky, privítalo ho také  ťažké a teplé ovzdušie, že musel ísť vyvetrať. Vyšiel do lodžie pokochať sa ešte v odchádzajúcom dennom svetle pohľadom  na pestované rastlinky-burinky. Každú jar sa znova a znova tešil z toho, že prežila mrazy Schizandra čínska, pažítka a cibuľa sibírska – v Česku nazývaná aj ošlejch. Darmo, v kvetináči sú korene rastlín vystavené väčšej zime než vo voľnej pôde. Okrem toho, každý rok si ešte niečo vysadil či vysial do kvetináčov rôznych rozmerov a farieb. V tomto roku to boli ťahavé tekvice, ktoré by mali mať na jeseň veľké oranžové plody. Zatiaľ z obrovských nádob vyrastali len tri silné byle a na nich krásne veľké listy. Epoi nevedel pochopiť, že niekto si dokázal na balkón či lodžiu vysadiť len okrasné rastliny. Keď mal k dispozícii iba takú obmedzenú skromnú plochu, snažil sa dopestovať človeku osožné rastliny, ktoré predsa takisto boli dekoračné listom  alebo kvetom. Najmä tekvicovité v tom vynikali. Pestoval aj jednu rastlinu patizóna, nebol si však celkom istý, ako to s ňou dopadne, keď sa ťahavé tekvičiská rozrastú. Mali totiž v nádobách starý uležaný kozí hnoj zmiešaný so zeminou asi v pomere 3:1,  v prospech hnoja. Bolo zrejmé, že ho čaká onedlho výroba konštrukcie, po ktorej sa budú ďalej rozpínať rodiace výhonky do všetkých strán a zaplnia tak každý voľný kút, nemohol si však pomôcť. Tekvice v každej podobe mu skrátka učarovali. Tajne dúfal, že sa mu ťahavá tekvica a patizón (a či partizán, ako rád nazýval túto plodovú zeleninu) skrížia a na budúci rok by mohol použiť semeno na výsadbu a dopestovanie nejakého zaujímavého jedlého bastarda.
Po vyvetraní najskôr zatvoril dvere do lodžie a až potom rozsvietil v izbe, aby mu svetlo neprilákalo šesťnohú lietajúcu háveď. Epoi  nemal v láske hmyz, s výnimkou motýľov (ale nie húsenice) a včiel (aj tie len v podobe medu, materskej kašičky, propolisu a vosku). Uvedomoval si dôležitý zástoj niektorých druhov hmyzu pri opeľovaní kvetov. Prakticky úroda viacerých druhov poľnohospodárskych plodín závisela celkom, alebo aspoň do veľkej miery, od prítomnosti a pracovitosti týchto hmyzích potvor.
Okrem toho, mala jeho averzia voči hmyzu aj ďalší dôvod – sny, v ktorých sa  nemohol brániť inak, len útekom pred ohromnými exemplármi hmyzu. Boli to však vôbec sny? Koľkokrát nachádzal v posteli ráno úlomky rastlín,  piesok a občas mával doškriabané ruky od toho, ako sa predieral lúčnym porastom...
Zapol si rátač, načapoval si vodu z vodovodu do fľaše a sadol si k monitoru. Bol už víkend a patrilo sa mu umiestniť na blog ďalšiu časť príbehu, ktorý pomaly, ale isto dostával písomnú podobu. Usiloval sa, aby približne raz do týždňa dodal na internet pokračovanie príbehu. Bol si vedomý skutočnosti, že by toho napísal podstatne menej, keby text nedával na blog. Okrem toho Esper vzápätí urgovala ďalšie pokračovanie, keď náhodou meškal.
Mal to premyslené. Keď bude mať príbeh ako tak kompletný, stiahne si ho do papierovej podoby, opraví, upraví a až potom  si bude môcť povedať, že čosi je na svete. Niektoré časti zatiaľ boli v podstate len zachytenými motívmi, ktoré neskôr plánoval rozvinúť do želaného tvaru – pravdaže len za predpokladu, že mu bude dopriate (ako nezabudol v duchu dodať). 

Žiadne komentáre: